
Seoses peagi saabuva järjekordse RT-päevaga, on asjakohane süveneda sellesse toreda traditsiooni tekkeloosse ja selle kujunemisse üheks oluliseimaks sündmuseks ülemaailmse Round Table liikumise kalendris. Kuigi Round Table päeva tähistamise traditsioon algas alles 15 aastat tagasi (kena ümmargune number seegi), peame me ajas esmalt tagasi minema ühte tähelepanuväärsesse päeva ligi sajand tagasi, täpsemalt 14. märtsi 1927. Iga lennundushuviline teab, et just sel päeval asutati USA-s kuulus lennufirma Pan-Am, iga teibler aga teab (või vähemalt peaks teadma), Suurbritannias, Norwichi linnas, nägi ilmavalgust esimene Round Table klubi. Sellest hetkest alates on Round Table liikumine kasvanud ja arenenud, tuues kokku kümneid ja kümneid tuhandeid inimesi üle kogu maailma.
2009. aastal võttis Round Table International vastu otsuse, algatades initsiatiivi tähistada seda ajaloolist päeva RT-päevana ning pannes seeläbi aluse uuele traditsioonile. See samm oli mõeldud mitte ainult klubi ajaloo ja pärandi tutvustamiseks, vaid ka liikumise tutvustamiseks laiemale avalikkusele.
Esimesel aastal Eestis RT-päeva kuidagi eriliselt ei tähistatud, ent olukord muutus märkimisväärselt juba aasta hiljem. Toona otsustati 14. märtsi tähistamisele läheneda hoopis teise nurga alt, ning korraldati Šoti klubis tummine koosolek, mille käigus arutati töise strateegiapäeva vormis kõikvõimalikku liikumisega seonduvat. Midagi väga sarnast tänasele poolaastakoosolekule.
RT-päeva puine algus – saagimistalgud 2011. aastal
Aastatel 2011 ja 2012 võttis RT-päeva tähistamine uue suuna ning liikumise sünnipäev sisustati heategevuse ja raske füüsilise tööga. Vennad sõitsid koos peredega Viljandimaale ning tegid üheskoos Väikemõisa lastekodule küttepuid. Kuni 2014. aastani jäi RT-päeva tähistamine klubide endi korraldada, ning päev sisustati reeglina heategevusliku ühistööga.
Alates 2015. aasta märtsist (toona veel RT-5 korraldatud, hiljem juba eestseisuse veetud) on RT-päev aga toimunud TED Talk-iliku juhtimiskonverentsi formaadis, mille raames nii vennad, õed kui väljastpoolt liikumist kutsutud külalisesinejad on jaganud kogemusi ja ärgitanud kaasa mõtlema kõikvõimalikel teemadel – alates Round Table’ist kuni klaverimänguni.
RT-päeva pidamise traditsiooni ei suutnud murda ka ülemaailne pandeemia. Tõsi, 2020. aastal jäi konverents ära (meenutagem, et eriolukord kuulutati välja 12. märtsil), kuid juba järgmisel aastal suudeti loomingulise lähenemise ja aritmeetika abil RT-päev taaskord ellu viia.
Koroonapiirangud 2021. aastal
RT-päeva tähistamine ei näita aga vähimaidki vaibumise märke ning juba 15. märtsil 2024, algusajaga 16:30, on Tallinnas Metropoli hotellis tulemas uus konverents, mida tänavu korraldab RTE asepresident Tõnis Kuusk. Sel korral keskendub konverents meeste vaimsele ja seksuaalsele tervisele kandes tunnuslauset “Sa ei ole üksi”. Üles on astumas neli esinejat. Esimese esinejana saab välja kuulutatud RTE past president ja RT6 old Mait Pärg, kes räägib oma kogemustele tuginedes kuidas juhtida ettevõtet keerulistes situatsioonides ja kuidas emotsionaalselt sellega toime tulla.
Korraldajad kutsuvad kõiki klubisid ja vendi üles võtma tänavuaastasest RT-päevast aktiivselt osa ning kindlasti tasub kaasa võtta kõik uued vennad, kandidaatliikmed ning potentsiaalsed kandidaadid. Sest nagu on öelnud üks kõigile hästi tuntud vend (nüüd järgneb vabas vormis tsitaat): „Milleks minna kalli raha eest Äripäeva juhtimiskonverentsile, kui samavõrd kõrge tasemega esinejaid saab kuulda ja näha RT-päeval?“
Täiendavat infot ürituse kohta saab Tabler Worldist ning küllap jõuab enne sündmust meilikasti potsatada ka mõni infokiri. Kohtume kõik 15. märtsil Metropoli hotellis!
Artikli autor on RTE toimetaja Robert Reisman.