RT3 TARTU | Tähelepanu keskpunktis Taaralinna vennad

Uuel hooajal pühendame igakuises uudiskirjas tähelepanu ühele klubile eesmärgiga tutvustada vennaskonnale selle klubi tausta, tegemisi ja vendasid. Fortuuna tahtel tõstame esimesena rambivalgusesse Taaralinna vennad.

1860. aastate vaade Tartu Ülikooli peahoonele

Rahvaarvult suuruselt teisel Eesti linnal Tartul on väärikas ajalugu. Lõbusaks sissejuhatuseks saab mainitud, et Tartu nime eelkäijad on 13. sajandi alguses kirjutatud Henriku Liivimaa kroonikas näiteks Tarbata ja ka saksapärane Dorpat. Ajaloo ürikutes on pakutud välja, et linna nimi on tuletatud kuramaaliivi keele sõnast tarabos või taraab ehk sarapuu. Ka on välja käidud teooriad, et linna nimi on tuletatud Skandinaavia kõuejumalast Thorist. Kui vahepeal usuti, et Tartu nimi võiks pärineda ka niiöelda muinaseestlaste peajumalast Taarast, siis see teooria on sügava kahtluse alla seatud. Nimelt 1840. ja 1850. aastatel Eesti pseudomütoloogiale aluse pannud F. R. Faehlmann ja F. R. Kreutzwald väitsid, et Henriku Liivimaa kroonikas mainitud saarlaste Tharapita on kajastus Taarast. Piir pseudomütoloogia ja autentse rahvapärimuse vahel on aga paraku hägune ning pole faktilist tõestust, et muinaseestlased just Taara-nimelisele ohvrit tõid. Siiski, kui venestamise käigus võeti linna ametliku nimena uuesti kasutusele Jurjev, siis vältimaks vene nime kasutati aktiivselt eesti keeles ka nime Taaralinn. Mõnevõrra utreerides on aga kõige loogilisemana nüüdisaegsed teadurid ja ajaloolased toetanud keeleteadlase Paul Alvre (3.01.1921-18.11.2008) seisukohta, et Tartu on nime saanud ürgveise ehk Tarva järgi. Nimelt on läänemeresoome keelealal loomanimede, sh tarva nime kasutamine väga levinud. Romantikutele ja luulemeelsetele jääb kasutusele ka nimi Emajõe Ateena, mis viitab Emajõele kui tarkuse lättele ning Ateenale kui muistsele hällile, kus arenes Euroopas suuresti eeskujuks võetud kõrgetasemeline antiikkultuur, sh haridus ja teadus.

Tahes tahtmata seostub aga paljudel selle linnaga esimese asjana Eesti vanim ülikool, mis asutati 1632. aastal. Tõsi, küll lihtsustatud kujul kirjeldades, aga ka RT3 Tartu klubi loomise mõte hakkas kunagi idanema tänu sellele, et Rootsi vennad uurisid läbi Tartu ülikooli, kas linnas ka noori aktiivseid mehi leidub.

RT3 Tartu klubi harta ehk Round Table täieõiguslikuks liikmeks saamise kuupäev on 10. november 1990. RT3 ristiklubiks on rootslaste RT51 Uppsala. Nagu võis ka dokumentaalfilmis “Nullist-RTE” kõlanud meenutustest kuulda, siis samal ajal, kui soomlased Tallinna 1. ja 2. klubi kokku ajasid, käis vilgas vendade otsimine rootslaste poolt ka tol ajal “kinnises” Tartu linnas. Läks nagu läks, pika ajalooga Tartu klubi on järjekorras kolmas Eestis loodud Round Table klubi.

Klubis on uut hooaega alustamas 9 aktiivliiget:

Kaur-Mikk Pehme, president

Siim Soopalu, sekretär

Silver Köök, laekur

Silver Pärn, meister

Märt Jänes, lihtliige

Oliver Matkur, lihtliige, RTE Aasta Tabler 2022, RTE toimetaja 2022/2023

Otto Täht, lihtliige

Priit Joosepson, lihtliige

Taavi Õun, lihtliige, RTE laekur 2021/2022

Klubi tegevusaastate jooksul on aga RT3-s liikmestaatuses olnud lisaks tänastele aktiivliikmetele 33 oldi. Kõige värskem Tartu klubi old on Peeter Dedov.


RT3 liikmete nimekirjas on omal ajal aktiivselt liikumist edendanud ka Round Table International poolt aumedaliga tunnustatud, RTE Aasta Tabler 2013, RTE I.R.O.-na ja presidendina tegutsenud JFK aka Jüri Kulbin.

Tartu vendade koosolekud on üldjuhul iga kuu 2. ja 4. neljapäeval. Kuigi koosolekute toimumiskohad varieeruvad, siis kõige sagedamini võib neid kohata Ülikooli kohvikus.

RT3 koosolek 2023. aasta aprillis Ülikooli kohvikus

RT3-ga seonduvad kõige enam RT Jahipäevad, kus vennad-jahimehed saavad üheskoos metsas ulukeid taga ajada. Klubi iga-aastaseks traditsiooniks on olnud ka RT10 Pärnu vendadega sportlik mõõduvõtt reketlonis.

RT3 varasematel hooaegadel võidetud auhinnad:
2020-2021 Vanakeste toop (klubi liikmete keskmine vanus hooaja lõpus 36,27)
2018-2019 Antti Ämber ehk aktiivseima koosolekute osalusprotsendiga klubi
2018-2019 Parim heategevusprojekt
2017-2018 Vanakeste toop
2015-2016 Aasta Klubi
2015-2016 RTE Eurokarikas
2011-2012 RTE Eurokarikas
2010-2011 Antti Ämber
2007-2008 Parim heategevusprojekt: Heategevuslik kontsert

RT3 Tartu