
Sel aastal toimus RTI maailmakongress 2024 kaunis Maastrichtis, pakkudes vendadele ja õdedele üle kogu maailma meeldejäävat ja sündmusterohket nädalavahetust. Juba enne ürituse ametlikku algust oli tunda, et ees ootab pikk ja lõbus koosolek.
Meie seiklus algas kolmapäeva varahommikul, kui koos presidendiga asusime sõidule Tallinna lennujaama – see oli esimene peatus meie teekonnal. Lennujaama jõudes oli enamik seltskonnast juba kohal, ja kõik sujus kenasti – saime rahulikult oma check-in’id tehtud.
Seltskond oli kirju ja rõõmsameelne: president Tõnis, asepresident Tendo, past president Klen, RT5-st Rudolf ja RT6-st Krister. RT10-st jõudis kohale Margus koos kaaslase Janaga. Eraldi saabusid ka meie LCI IPP Airi Arrak ning RT poolelt RT15-st Tarvo Räbokon ja RT2 vennad Jaanus Kõiv, Kristjan Adamson ja Rauno Toomemägi.

Meie esimene peatus oli Brüsselis, kust otsustasime jätkata rongiga Maastrichti, kus toimus RTI maailma koosolek. Kuna Maastricht asub Hollandi lõunaosas, üsna Belgia piiri lähedal, jõudsime pärast paari rongivahetust kohale vaid umbes tunniga. Varasemad pikad reisid Lõuna-Aafrikasse, Ameerikasse ja Nepaali muutsid selle lühikese teekonna eriti meeldivaks vahelduseks.
Brüsselist jätkasime teekonda rongidega ning lõunaks olime juba Maastrichtis kohal. Pärast väikest jalutuskäiku linnas oli aeg tervituspeoks. Sel aastal oli võimalus vaid 300 kiiremal registreerujal osa võtta eksklusiivsest “Iconic” piletiga sündmusest Kruishereni hotellis. See on kindlasti teema, mis tulevastel koosolekutel üles kerkib. Kuigi korraldajate otsusest võib aru saada – nad soovisid jagada seda unikaalset kirikust ümber ehitatud hotelli –, oli kurb, et suurem osa külalistest pidi leppima alternatiivsete üritustega või veetma aega linna peal.
Kolmapäeval toimunud Welcome Night oli esimene avalöök täis taaskohtumise rõõmu, kus uued ja vanad sõbrad üle maailma taas kokku tulid. See energiline ja piduderohke õhtu andis hoogu eesootavale meeleolukale RTIWM’le! – Airi Arrak, LCI IPP.
Järgmisel hommikul algas varakult Councillor’s Meeting ehk juhatuse koosolek, kus arutati põhjalikult organisatsiooni olulisi küsimusi ning peeti aktiivseid arutelusid muudatusettepanekute üle. Toimus ka RTI asepresidendi kandidaatide küsimuste ja vastuste voor, mis osutus eriti põnevaks, kuna mõlemad kandidaadid – Nadeen Sri Lankalt ja Chris Maltalt – esindasid täiesti erinevaid vaatenurki. Nadeen, kogenud veteran, ja Chris, värske nägu RTI tasandil, pakkusid oma lähenemistega kontrastset dünaamikat.
Pärast koosolekut oli võimalus nautida Maastrichti ajaloolist võlu ja koos vendadega RT-teemadel vestelda. Õhtu kulmineerus oodatud karnevalipeoga, kus värvikirevates kostüümides külalised tähistasid muusika ja jookide saatel maailma koosoleku nädala jätku. Kuigi peo korraldamisel tekkis veidi segadust maksmise osas, kujunes õhtu siiski meeleolukaks ja lõbusaks.
Reede hommik algas iga-aastase üldkoosolekuga (AGM) Rebelle’s. See oli RT Eesti jaoks eriline ja ajalooline hetk, kuna meie oma RT6 liige Krister valiti esimesena eestlasena RTI juhatusse, sekretäri rolli. See on suur au ja teades Kristeri pühendumust, on kindel, et ta esindab meie väikest, kuid võimsat organisatsiooni väärikalt. Palju õnne ja edu talle! Loodame, et see samm toob RTI veelgi lähemale meie kohalikule organisatsioonile ning innustab ka teisi vendi sarnaseid samme astuma.

Koosolek ise oli sisukas ja kulges kiirelt. Kuna mõned vennad olid Councillor’s Meetingul eelmisel õhtul pisut ülemeelikult alkoholi tarbinud, oli seekordne AGM pigem kuiv ja selge peaga – mis osutus ilmselt kõigi jaoks mõistlikumaks ja tõhusamaks.
Üks koosoleku teravamaid aruteluteemasid oli viimaste aastate miinuseelarve probleem. Kuigi RTI kontol on üle 100 000 euro, ei saa organisatsioon endale lubada 6–7000 euro suurust aastast kahjumit. Seetõttu kaaluti tõsiselt juhatuse reisieelarve kärpimist. Kuigi see samm on mõistetav, on see keeruline, sest vastutusrikkad ja ajamahukad rollid vajavad täitmiseks ka motivatsiooni.
Koosolekul valiti ka uus asepresident, kelleks sai Malta vend Chris Mintoff, ning uus president on Itaaliast pärit Danielle Cusi. Lisaks esitati mitmeid muudatusettepanekuid, millest märkimisväärseim oli Malta ettepanek anda Inglismaale õigus korraldada RT 100. aastapäeva puhul maailma koosolekut.
Pärast koosoleku lõppu ja vimplite jagamist jäi veel üks oluline punkt – vennavahetuse lepingu sõlmimine Bangladeshiga. Nüüdseks on see lukus ja järgmisel aastal võõrustavad Bangladeshi vennad taas ühte eestlast oma kodumaal. Loodetavasti saadab Bangladesh ka meile ühe oma venna vastu.
“Minu esimene RTI koosolekute elamus jättis kokkuvõttes positiivse mulje, kus korralduslikul poolel oli kõik tagatud meeldivaks olemiseks. Piisavalt kohti istumiseks ja ruumi liikumiseks, hea atmosfäär, korrektselt toimiv video- ja helisüsteem ning viimaseks graafikust kinnipidamine. Vaatamata mõningatele nurinatele koosoleku kuivaks kuulutamisel või kohvi/tee eest lisa raha küsimisel oli sisu huvitav ja mis peamine, suurepärane vennalik õhustik. Ootan juba järgmist koosolekut vendadega!” – Tendo Lindvest, RTE asepresident.
Päeva tipphetk oli kahtlemata Rahvuste Õhtu ehk Nations Night, kus osalejad kandsid rahvusriideid, jagasid oma kodumaiseid toite ja jooke ning tantsisid hiliste öötundideni. Eestlaste jaoks algas üritus väikese tagasilöögiga – meile polnud määratud oma poksi. Õnneks suutsime kiiresti ühe laua leida ja pakkusime Nepaalis juba populaarseks saanud Punch Clubi jooki, Vanatallinnat ning meestele meelepärast 80% viina. Kuigi toidu poolelt võtsime seekord kaasa ainult magusaid suupisteid, plaanime järgmisel korral, Küprosele, kaasa võtta ka musta leiba, sinepit, kilu ja muud traditsioonilist.
Üritus kulges hoogsalt ning enne, kui arugi saime, oli aeg kõik kokku pakkida. IRO-na olin üsna hõivatud ja jõudsin külastada ainult Lõuna-Aafrika ja Itaalia pokse. Kuid olles juba mitmel RTI üritusel osalenud, ei tundnud, et millestki olulisest ilma jäin.
“Nations Night oli meeleolukas oma tuntud headuses – koht oli mõnus ja sai nautida maitseelamusi kiviahju pizzast erinevate joovastavate märjukesteni. Meie poolt pakutav 80% Viru Valge oli populaarne nagu alati; esmakordsete proovijate üllatus nende näos andis julgustust, et võime serveerida ka edaspidi. Kokkuvõttes esindasime Eesti lauda minu hinnangul eeskujulikult.” – Rudolf Purge, RT5 Tallinn NORD president.
“Nations Night on enamus külaliste jaoks nii WM’de kui HYM’de pärliks ja pettuma ei pidanud ka seekord. Islandi roiskunud haikalast Prantsuse šampanjani, Bulgaaria basturmast Zimbabwe ginini – valik oli piiritu ja seltskond tavapäraselt muhe!” – Klen Laus RT1
Laupäeval toimusid traditsioonilised RTI piirkonna koosolekud. Mul vedas, et president Tõnis helistas minu toanaabrile Rudolfile, sest pärast pikalt veninud Nations Night’i olin sügavas unes ja peaaegu oleksin koosolekust maha jäänud. Kiirustades kohale jõudes saime siiski koosoleku edukalt peetud. Anti Kantola pidas oma viimase kõne, kuna tema ametikoht antakse üle Islandi vennale Danielile.
Lisaks võeti vastu minu koostatud RTI NEA regiooni juhised, mis said kohe ka mõned täiendused. Koos Soome eestseisusega vaatame üle, kuidas saaksime aidata Lätit, et sealset tegevust taas elavdada.
Õhtu lõpetas suurejooneline gala õhtusöök, mis toimus St. Gerlachi veinimõisas. See elegantne sündmus tähistas Maailma Koosoleku nädala viimaseid tunde ning ühes sellega vahetus vana RTI juhatus uue vastu. Oli asju mis vb jätsid soovida, aga lõppude lõpuks on ikkagi vennad, need kes üritustest sündmused teevad ning kindlasti on ka oluline märkida, et tänase päevani mäletatakse hea sõnaga 2017 Eestis toimunud RTIWM. Tase on meil kõrge.
RTI uus juhatus:
- President – Daniele Cusi
- Asepresident – Christopher Mintoff
- Laekur – Omar Himmiche
- Sekretär – Krister Vellet
- AMI RC – Louis Radley
- ASPA RC – Rahul Agrawal
- CEE RC – Adam Fitt
- NEA RC – Daníel Sigurður Eðvaldsson
- SEM RC – Thomas Spicher
- C.S.O. – Romain Potterie
- IT-juht – Leejay Tavares
- TW-juht – Kenneth Staub
- Avalike suhete juht (PRO) – Stephan Zipperlen
- Sotsiaalmeedia juht – Alistair De Neve
- Sisutootja – Andrew Palmyre
- Toimetaja – Pulkit Jindal
- RTI Ülikooli juht – Mattia Parisi
- IPP – Marc Germeshausen
Samuti jagati välja aasta auhinnad:
- Aasta riik – RT Island
- Aasta laud – RT7 Victoria Falls, RT Zimbabwe
- Aasta heategevuse projekt – 90/10 Projekt, RT Austria
- Sotsiaalmeedia auhind – RT Belgia
- Side by Side auhind – RT Sri Lanka
- Mission 2X – RT Malta
- Aasta ajakiri – Autour Des Tables, RT Prantsusmaa
- “Pink Bunny” auhind – Matthias Kuchem, RT Saksamaa
Seekord jäi aasta tableri auhind välja andmata. Hetkel pole selge, mis oli selle põhjuseks, kuid ilmselt kuuleme sellest lähiajal.
Lisaks kõigele sõlmisime ka ära Vennavahetuse Sri Lanka ja Prantsusmaaga.
Pühapäeva hommik oli ideaalne rahulikuks puhkuseks hotellis – pärast intensiivset nädalat oli hea aeg mõelda juba kodu poole. Belgias tegime veel viimase peatuse, kus külastasime Vormel 1 võistlust ja haarasime kõhu täis pastat, mille kogus tundus piisav, et toita terve kolmanda maailma küla. Kuigi ei kontrollinud kõiki kausse, tundus minu portsjon olevat keskmise suurusega, kuid sellest jagus enam kui küll.
Suur tänu kõigile, kes selle seikluse minuga kaasa tegid! Juba kuu aja pärast ootab meid NEA regiooni aastakoosolek Islandil, ja kindlasti tasub kaaluda ka RTI poolaasta koosolekut Küprosel. RT-ga reisimine on täielik elu võimendaja ja rangelt soovituslik kõigile!