TUNNUSTUS | Siim Oja – WRC Juniorite Maailmameister Kaardilugejana

Sel aastal tõusis Vend Siim Oja (RT9) kaardilugejana rallimaailma tippu, võites koos Romet Jürgensoniga WRC Juniorite maailmameistritiitli. Vestlesime Siimiga tema teekonnast rallimaailmasse, tiitli võitmise emotsioonidest ja tulevikuplaanidest.

Palju õnne maailmameistritiitli puhul! Millised emotsioonid sind tiitlit võites valdasid?
Suur tänu! Peale finišit valdas meid kergendus, et jõudsime lõpuni. Teadsime, et pühapäeval on vaja lihtsalt finišini tulla, et võit kindlustada. Sealt edasi olid emotsioonid laes ja tunne tõeliselt ülev.

Kuidas sattusid rallimaailma ja kuidas algas sinu teekond kaardilugejana?
Kõik algas Paide garaažist, kus koos sõpradega ehitasime jääraja autot. Ühel hetkel oli meil vaja kaardilugejat, et rahvarallil osaleda – nii see kõik pihta hakkas.

Milline on olnud sinu suurim väljakutse kaardilugejana?
Olen seda ametit pidanud peaaegu 20 aastat, aga üks suurimaid väljakutseid oli kindlasti professionaalse taseme saavutamine koos Rometiga. See nõudis füüsilist ettevalmistust, legendi kirjutamise täiustamist ja kõigi vajalike oskuste viimist järgmisele tasemele.

Mis on kaardilugeja töö juures kõige põnevam ja samas keerulisem?
Põnev on kindlasti sattuda kohtadesse, kuhu muidu ei jõuaks – olgu need siis Sardiinia mäed või kiired ja raskesti läbitavad teed. Iga ralli on erinev ning suurim väljakutse on hoida lugemise täpset ja sujuvat rütmi.

58 JÜRGENSON Romet, OJA Siim, Ford Fiesta Rally3, action during the Acropolis Rally Greece 2024, 10th round of the 2024 WRC World Rally Car Championship, from September 1 to 4, 2024 at Lamia, Greece – Photo Nikos Katikis / DPPI

Kas sul on mõni konkreetne hetk selle hooaja võistlustelt, mis jääb eriti meelde?
Sardiinia ralli katkestamine oli kindlasti meeldejääv – see juhtus üle sõidul, mitte kiiruskatsel, ning õnnetul kombel katkestas samas kohas ka teine eestlane. Aga kindlasti jääb eredalt meelde ka Horvaatia etapi võit, mis aitas meid maailmameistritiitlile.

Kuidas valmistud suureks võistluseks? Kas sul on mingeid erilisi rituaale enne starti?
Valmistun võistlusteks põhjalikult – uurin võistlusjuhendit, koostan ajakava ja teen rajaga tutvumise ettevalmistused. Konkreetseid rituaale mul pole, kuid enne kiiruskatseid kasutan hingamisharjutusi, mis aitavad keskenduda.

Kuidas kirjeldaksid oma koostööd juhi ja meeskonnaga?
Hea koostöö aluseks on kindlasti selge ja täpne kommunikatsioon. Juhi ja kaardilugeja vahel peab valitsema täielik mõistmine, et saaksime koos suuri kiiruseid ohutult saavutada.

Milliseid eesmärke silmad tulevikus rallimaailmas?
Eesmärgid on ajas muutunud. Kui varem oli see pigem lõbus hobi, siis nüüd mõtlen, kuidas saaks kiirust ja efektiivsust veelgi suurendada. Üks maailmameistritiitel on olemas – miks mitte unistada järgmisest, seekord astme võrra kõrgemalt!

Mis sulle Round Table’i vennaskonnas kõige rohkem meeldib?
Kindlasti on kõige ägedam võimalus vendadega kohtuda ja koosolekutel osaleda. Round Table on andnud julgust suhelda ja teadmist, et üle maailma on palju sõpru, kellega võib-olla pole veel kohtunudki.

Mida soovitad noortele kaardilugejatele?
Oluline on olla järjekindel ja õppida – internetis on palju infot ning kogenumatelt tasub alati nõu küsida. Kui oled piisavalt pingutanud ja võimalus avaneb, on lihtsam sellest kinni haarata!

Täname Siimu intervjuu eest ja soovime talle suuri kordaminekuid tulevikuks!