EESTSEISUS | Eestseisuse liikmed süvenesid psühhoteraapia ja unenägude analüüsi maailma

Detsembrikuu eestseisuse koosoleku pika ettekande jaoks oli RT6 vend Cristof Paulberg kutsunud rääkima enam kui 15-aastase kogemusega psühhoterapeudi Kristjan Puusilla, kes avas unenägude tõlgendamise teemat läbi jungiaanliku filosoofia ja isikliku kogemuse perspektiivi. Väga põhjaliku ja põneva kokkuvõtte eest on hoolitsenud RTE sekretär Viljar Vaht.

Kristjani tõi välja, et just unenägude analüüs mängib ta igapäevases töös olulist rolli, sest see võimaldab mööda pääseda kognitiivse teadvuse filtritest ning pääseda ligi olulisele infole inimese alateadvuses.

Unenägusid on mõista proovitud aegade algusest ja neid on seostatud alateadvusega, mida tegelikult oleks õigem sõnastada kui mitteteadvus või teadvustamatus. Jungi käsitluse järgi sisaldab inimpsüühika palju, mida ei ole võimalik konkreetselt piiritleda ühe isiksuse piirides, vaid saab kaasata rohkem informatsiooni, mis võib pärineda ka juba varasematest põlvedest ja/või kollektiivsest väljast. Konstellatsioonid, vaba kujutlusvõime ja liivakasti teraapia tehnika on sarnase suunitlusega. Ka unenägude sisu erines eelmisel sajandil sellest, mida täna nähakse – ehk kõik on pidevas muutumises.

Unenägude materjal, ehk manifestne sisu, koosneb erinevatest aistingutest (kehalised, tunded, mälestused jne) – nagu puzzle tükkide kuhi. Tõlgendamiseks on vaja leida tükkide vahel mingisugune ühine keel. Lisaks isiklikele lähimineviku kogemustele lisandub materjalina ka sümboolset või kollektiivset infot. Erineva isiksusetüübiga inimestel võib olla raskem tõlgendad, kuid mida ratsionaalsem on inimene teadlikul tasandil, seda tundlikum võib olla ta psüühika alateadvuses. Tänapäeva intensiivne elukeskkond pärsib mõistmist, sest intuitsiooni praktikaks ja enda pildist väljapoole vaatamiseks on vähem võimalusi kui varasemalt.

Lisaks on ka latentne sisu, ehk millised mõtted, tunded ja konteksti detailid kaasnesid konkreetse unenäo nägemisega. Korduvate motiivide puhul on selged viited, et teema on oluline ja vajab lahendamist.

Siis, kui inimene ei saa olla tema ise ja on sunnitud kandma maski tekivad psüühikas pinged ning hakkavad ilmnema teistsugused unenäod, mis on kui psüühikapoolne alarm ja vihje sellele mis tegelikult toimub ning et midagi on tasakaalust väljas ja vajab tähelepanu. Näiteks võib see selgelt viidata mõnele kompleksile, mis väljendub unenägudes. Kristjan mainis ka, et ise on keeruline enda unenägu analüüsida, sest käivitub ego kaitsemehhanism.

Ja siis on veel selline levinud väljend nagu „Deja vu“, mida arvatakse olevat seotud kollektiivse teadvuse ja kvantfüüsikaga. See võib olla ühendus kohaga, kus aeg ei ole lineaarne ja seetõttu on nii võimalik konstrueeruda kogemus, mis meie aja mõistes on alles tulemas.

Kuidas toimub unenäo tõlgendamine?
Kõigepealt toimub elementide struktureerimine, seejärel inimese elu liivakellas olevate potentsiaalsete kompleksete kohtade tuvastamine ning seejärel narratiivi otsimine unenäos, mis viitab neile kompleksidele. Sarnane tegevus näiteks kassi pildi puzzle kokkupanemisel – alguses tekib äratundmine käppa osa kokku saades, et pildil on kass. Selle pealt saab tekkida ka inimesel äratundmise koht täpsema teema kohta ning saab väljenduda tunne, emotsioon ja blokkidest vabanemine, sealt edasi toimuda tervenemine.

Kus tekivad probleemid?
Inimese senine elu on probleeme täis ning sinna tekivad uued kogemused pidevalt lisaks justkui kihid. Kristjan tõi võrdluse, et ta töö on nagu allvee arheoloogil, kus tõlgendamine toimub läbi sümbolite ja seonduvate assotsiatsioonide Unenägu võib olla sama aga assotsiatsioonide tõttu on tõlgendus ja tähendus inimese jaoks alati erinev. On olemas 3 tasandit:
1. Isiklik assotsiatsioon
2. Ühiskondlik
3. Arhetüüpne ehk kõige suuremas sümboolses võtmes.

Kristjan viitas, et Jungi sõnul ehitame me enda elukaare esimeses ego üles ja teises pooles tegeleme selle mõistmisega läbi süvaprotsesside. Seega tasub olla unenägudega heas kontaktis ja panna kirja põhilised konfliktid ja narratiivid, et vaadata, mis elus sellele parasjagu vastab. Unenägu ei pruugi olla mõtetu virrvarr ega ka konkreetse tähendusega oomen – unenäo tõlgendamise mõte on see, et inimene saab ligipääsu enda valuliste teemadele ja võiõmaluse hakata nendega tegelema.